Skip to main content
ÜritusedUudised

Kaugkütte kevadseminari tagasivaade

Kasutajalt 2. mai 2022Kommentaare pole

Seekordsel seminaril tutvustas MKM energiaturgude valdkonnajuht Rein Vaks Eesti edusamme taastuvenergia valdkonnas.  Ettekanne on leitav siit! Taastuvenergia osakaal soojuses on 57,9%, mis annab Euroopa mastaabis kõrge teise (2) koha! Rohelepe ja selle raames suvel Euroopa Komisjoni poolt avaldatud ettepanekute pakett Eesmärk 55 sisaldab ülesandeid, mis tuginevad suuresti just kaugkütte-kaugjahutuse kiirendatud arengul.  Madalad võrgutemperatuurid ning heitsoojus koos soojussalvestusega on valdkonnad, mis kaugküttes tulevikus järjest rohkem kasutusele võetakse, et liikuda heitmavaba küttelahehenduse poole. Ka tulevikus  ja uuenenud tingimustel pakub kaugküte majapidamistele kõige soodsamat soojusenergia lahendust.

Einari Kisel Targa Linna Tippkeskusest tutvustas  tulevikulinna mõistet ning selle erinevaid fookuseid. Ettekanne on leitav siit! Nagu ikka, siis ühte mõistet võib mõista mitmeti, kuid lõpuks on oluline, et inimestel oleks linnas hea elada. Ülikoolide ja kohalike omavalitsuste ühise piloodiprogrammi raames on plaanis  välja arendada ja juurutada 20 nutikat lahendust, mis näiteks keskenduvad rohealadele ja rohealade modelleerimisele linnatingimustes. Samuti on fookuses energia salvestamine ning hoonete renoveerimise lihtsustamine.

Uus struktuurivahendite programmperiood avaneb peagi ning lisandub EU taasterahastu. Samuti on võimalik erinevatele projektidele toetust saada KIKi keskkonnaprogrammist. Kristjan Kalda KIKist tutvustas saavutatud projektide tulemusi ning andis lühiülevaate, et milliseks kujuneb uute projektide toetamine lähitulevikus. Roheleppe kiirendamine on toetuste eesmärgiks. Ettekanne on leitav siit!!

Metsanduse võlu ja valupunkte analüüsis Heiki Hepner Riigikogust, kes on pika kogemusega metsandusspetsialist. Kahjuks on kujunenud nii, et metsanduses on valupunkte täna oluliselt rohkem kui neid olema peaks. Ettekanne on leitav siit! Eesti metsasus ja ka metsamaa pindala järjest suureneb st viimase 30 aastaga on Eesti metsade tagavara suurenenud ca 101 mln tihumeetrit ehk enam kui veerandi võrra. Avalikkuse survel on  metsatööd ja metsade majandamine sattunud tugevalt negatiivse kuvandi alla, mistõttu peame olema valmis materjali defitsiidiks ja kallimateks hindadeks lähiaastatel.

Rohepööörde koordinatsiooni ja arenguid tutvustas Ivo Krustok Riigikantseleist. Kandma jäi sõnum, et igaühel on oluline roll, et muuta Eesti keskkonnasõbralikumaks. Erinevaid valikuid tehes tuleb keskenduda esmalt sellistele, mis on pikaajaliselt jätkusuutlikud ja mida annab rakendada kohe. Samuti on oluline suurendada valdkondlike ekspertide arvu ning mõistik on koostada riiklikult tähtsate projektide nimekiri. Ettekanne on leitav siit!

Üritusele tagasivaadates saab lihtsustatult kokkuvõtta järgmist – oli väga meeldiv ja hariv koguneda üle mitme aasta, kuulata hoogsaid ettekandeid koos võimalusega aruteludes aktiivselt kaasa lüüa. Selliseid üritusi on vaja korraldada regulaarselt, et edasiliikumine oleks pidev.

 

Lugupidamisega

 

Siim Umbleja

Eesti Jõujaamade ja Kaugkütte Ühing

a