Skip to main content
Uudised

Juhendmaterjal kaugkütteteenuse mitmekomponendilisele hinnastamisele sai valmis

Kasutajalt 11. apr. 2019aprill 15th, 2019Kommentaare pole

Juhtivaid Eesti energiatootjaid ja võrguettevõtjaid ühendav Eesti Jõujaamade ja Kaugkütte Ühing (EJKÜ) koostas juhendmaterjali kaugkütteteenuse mitmekomponendiliseks hinnastamiseks. Tegemist on soovitusliku dokumendiga, millest juhindudes saab iga Eesti kaugkütteettevõte leida sobiva lahenduse hinnakujunduseks.

EJKÜ tegevjuhi Siim Umbleja sõnul on valminud juhendmaterjal on alles esimene samm soojusenergia hinnamudelite ülevaatamise suunas. Selge on see, et võrreldes tänase olukorraga toob tulevik kaasa hinnavalemite mitmekesisuse.

Juhendi koostamist alustati 2017 aastal, mil loodi töögrupp kuhu lisaks EJKÜ töötajatele kuulusid ka esindajad energiaettevõtetest üle Eesti. Koostamisel osalesid eksperdid ettevõtetest Adven Eesti AS, Fortum Tartu AS, SW Energia OÜ, Utilitas OÜ ja Utilitas Tallinn AS.

Vajadus juhendmaterjalile tuleneb sellest, et tänane soojuse ühekomponendiline hinnastamine ei peegelda enam õiglaselt kulude jaotust tarbijagruppide vahel. Hoonefondi moderniseerumise ja hoogustuva energiatõhususe tõttu muutuvad tarbimisprofiilid järjest ebaühtlasemaks. Tänase lahenduse puhul tihenevad juhtumid, kus mõne tarbija poolt katmata püsikulud maksavad kinni kõik ülejäänud võrgupiirkonna kliendid.

On lootus, et läbi mitmekomponendilise hinnastamise koheldakse tarbijaid õiglasemalt ning süsteemi püsikulude jaotus tarbijate vahel saab olema proportsionaalsem. Kindlasti peab mitmekomponendilise hinna arvutamise aluseks olema tarbimise mõõtmine. Õiglane tasu hakkab olenema kliendi tegelikust võimsusvajadusest ning tarbimisprofiilist, mis määratakse  mõõtmise tulemusel kogutud usaldusväärsete tarbimisandmete järgi.

Mitmekomponendiline hinnakäsitlus on juba täna kasutusel elektrivõrkudes, kus tarbija peab tasuma nii võrgu kasutamise kui sealt tarbitud energia eest. Samuti kasutatakse soojuse mitmekomponendilist hinnastamist laialdaselt põhjamaades, aga ka Saksamaal, Poolas ja Ühendkuningriigis.

Kindlasti ei too uudsed hinnastamismudelid kaasa tavatarbija suuremaid kulutusi soojusenergiale – pigem jaotuvad kulud aastaringselt kuude lõikes ühtlasemalt. Selline muutus järgib maailmas levivat trendi, et ülekandevõrgud muutuvad üha rohkem energia kandjatest varustuskindluse tagajateks.

Täiendav info siit või: Siim Umbleja, EJKÜ tegevjuht, siim.umbleja@epha.ee, 5165943

Leave a Reply

a